Metody ułatwiające zapłodnienie

Zdarza się, szczególnie w przypadku małżeństw z krótkim stażem, że niemożność zajścia w ciążę jest wynikiem niewielkiego zaburzenia owulacji i czasem wystarczy niewielka pomoc.

Wówczas leczenie prowadzone jest w warunkach domowych i polega na podawaniu leków wpływających na dojrzewającą komórkę jajową oraz wywołujących owulację.

Stymulacja jajeczkowania – gdy występują równocześnie nieprawidłowości cyklu miesięcznego kobiety oraz obniżona płodność nasienia mężczyzny, niezbędna jest bardziej zaawansowana stymulacja jajeczkowania.

Podaje się je w pierwszej fazie cyklu miesięcznego, co wpływa na osiągnięcie dojrzałości komórek jajowych. Oznacza to z jednej strony większą szansę na zajście w ciążę, z drugiej większe ryzyko ciąży mnogiej.

Stymulacja jajeczkowani musi być monitorowana. Z hormonalną stymulacją związane są również dojajowodowe przeniesienie gamet oraz transfer zygot albo zarodków do jajowodów. Dzięki podaniu kobiecie leków hormonalnych uzyskuje się kilka lub kilkanaście pęcherzyków w jednym cyklu. Pobiera się z nich komórki jajowe i razem z plemnikami umieszcza w jajowodzie, ułatwiając w ten sposób zapłodnienie wewnątrz organizmu kobiety.

nieplodnosc

Albo komórki jajowe łączy się z plemnikami poza organizmem kobiety, a uzyskane tak zarodniki laparoskopowo umieszcza w jajowodach. Wprawdzie do zapłodnienia dochodzi poza organizmem kobiety, ale powstałe w wyniku połączenia gamety same muszą dotrzeć do macicy.